Akceptuję

Ta strona używa COOKIES Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

CZE

12

2014

Co powinniśmy wiedzieć o identyfikacji zwierząt?

Identyfikacja zwierząt znacząco zwiększa szanse na ich powrót do domu, dlatego zachęcamy wszystkich właścicieli do świadomego znakowania swoich podopiecznych.
Potraktujmy to jako swego rodzaju polisę, która w krytycznej chwili ochroni nas i naszych czworonożnych przyjaciół. Zwierzęta możemy oznakować na kilka sposobów, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejszą korzyścią jest fakt, iż systemy mogą się wzajemnie uzupełniać.
 

 

Adresówka / Identyfikator

Mocowana do obroży zawieszka z wygrawerowanymi informacjami pozwalającymi na kontakt z właścicielem lub lekarzem weterynarii (identyfikator szczepienia).

 

Informacje widoczne są gołym okiem, co pozwala na błyskawiczny kontakt.

Nieumiejętne założenie, zaczepianie smyczy o kółko mocujące może osłabić mocowanie identyfikatora i doprowadzić do jego zgubienia.

 

Microchip

Microchip - wprowadzany pod skórę transponder z zakodowanym numerem, który można odczytać korzystając ze specjalnego czytnika.

 

Zwierzę nie zgubi mikrochipa, gdyż jest on pod skórą.

Microchip zawiera tylko 10 lub 15 cyfrowy numer, nie można w nim zakodować żadnych innych informacji - nie wiadomo więc w jakiej bazie został zarejestrowany.

Jeśli microchip nie został nigdzie zarejestrowany to nie będzie możliwości, aby po numerze dotrzeć do właściciela.

Aby odczytać nr mikrochipa trzeba mieć specjalny czytnik, najczęściej oznacza to wizytę u lekarza weterynarii lub w schronisku dla zwierząt.

 

Tatuaż

Tatuaż - najczęściej wykonywany u szczeniąt. Metoda polegająca na wprowadzeniu pod skórę tuszu w celu zmiany jej pigmentu.

 

Tatuaż widoczny jest gołym okiem.

Zabieg tatuowania jest dużo bardziej bolesny niż np. implantacja microchipa.

Po pewnym czasie tatuaż może stać się nieczytelny.

Pozostaje trwały ślad na skórze, nie zawsze estetycznie wyglądający.


Źródło: Opracowanie własne serwisu findmypet.eu