Akceptuję

Ta strona używa COOKIES Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

LIP

01

2014

Microchipy - podstawowe informacje

Microchip to urządzenie wielkości ziarenka ryżu, wszczepiane podskórnie zwierzęciu, posiadające zakodowany ciąg cyfr. Jest to urządzenie pasywne - nie posiada ono własnego zasilania, dlatego aby odczytać dane potrzebny jest specjalny czytnik. Czytnik po przyłożeniu do miejsca implantacji "aktywuje" microchipa, co umożliwia odczyt zakodowanego numeru.


Ewidencja

Numery microchipów najczęściej składają się z 10 lub 15 cyfr - w zależności od regionu świata w którym są wykorzystywane. Gwarantem niepowtarzalności numerów jest Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt - ICAR. Komitet określa zasady korzystania z numeracji oraz przydziela pule numerów microchipów poszczególnym producentom.


Numeracja

W Europie najczęściej spotykane są 15 cyfrowe numery identyfikacyjne. Pierwsze trzy cyfry numeru określają kraj pochodzenia lub producenta. Lista producentów jest jawna -każdy nr chipa można sprawdzić na stronach ICAR. W Unii Europejskiej można spotkać trzy rodzaje numeracji:z kodem współdzielonym - 900...

- przydzielana dla producentów, którzy zaczynają współpracę z ICAR w dziedzinie identyfikacji zwierząt.

Kod 900 oznacza, że microchipy spełniają wymaganą normę ISO 11784 / 11785 i są dopuszczone do obrotu oraz legalnego użytkowania.

z kodem producenta - 9XX...

- przydzielana indywidualnie dla producentów, którzy chcą legitymować się własnym numerem producenta.

Każdy producent z własnym numerem miał w początkowym okresie współdzielony numer 900.

z kodem krajowym - XXX...

- zaczyna się od kodu krajowego zgodnego z normą ISO-3166.
Taki kod może zostać przydzielony tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy w danym państwie został do tego wyznaczony organ administracyjny.


W przypadku gdy w kraju nie ma organu państwowego przydzielającego numery (np. Polska) - ICAR nakazuje korzystanie wyłącznie z numeracji z kodem początkowym 900 lub kodem producenta.

WSZYSTKIE POWYŻSZE NUMERY SĄ PRAWIDŁOWE

W bazie można rejestrować bez żadnych ograniczeń wszystkie numery: krajowe (tylko, dla kraju, który prowadzi taką ewidencję ), z kodem współdzielonym i kodem producenta. Najważniejsze jest aby numeracja była zatwierdzona przez komitet ICAR, który jest gwarantem niepowtarzalności numerów.Źródło: Opracowanie własne serwisu findmypet.eu